
Biuro Księgowe
0208 422 02 02*

Samozatrudnienie /
Self Employed
Samozatrudnienie
Polega na prowadzeniu jednoosobowej firmy, czyli dotyczy sytuacji, w której osoba fizyczna podejmuje działalność gospodarczą na własny rachunek i na własne ryzyko.
Często bowiem pracodawca nakłania do takich działań pracownika w celu zaoszczędzenia na składkach ZUS i ominięcia przepisów prawa pracy. Zostaje wówczas podpisany kontrakt, w wyniku którego dotychczasowy pracownik staje sie podwykonawcą.
Dokumenty potrzebne do rejestracji:
-
Kopia dowodu tożsamości
-
National Insurance Number
-
Podstawowe dane osobowe tj adres zamieszkania, data urodzenia.
-
Data rozpoczęcia działalności
-
Rodzaj działalności
Druki do zarejestrowania działalności w UK można ściągnąć stąd druki lub wyślemy je pocztą na wskazany adres.
Złóż tylko podpisy w miejscach zaznaczonych krzyżykiem.
Odeślij do nas wszystkie dokumenty: podpisane formy, oraz podstawowe dane osobowe , kopie dowodu tożsamości lub paszportu. Prześlij listem poleconym na nasz adres.
Plusy i minusy prowadzenia własnej działalności gospodarczej w takiej sytuacji zależą od inwencji dotychczasowego pracownika.
Może on poprzestać na zmianie swojego statusu i dalej pracować w firmie tak jak dotychczas (ale stanowi to naruszenie przepisów prawa pracy przez pracodawcę), bądź też postarać się o uzyskanie zleceń od podmiotów innych niż pracodawca.
Samozatrudnienie to atrakcyjna propozycja dla osób chcących samodzielnie rozwinąć własne przedsiębiorstwo, zwykle jednak stanowi ono dla nich tylko pewien etap - w momencie uzyskania większych środków finansowych dążą do rozwijania firmy i zatrudniania pracowników.
Samozatrudnienie to przede wszystkim oferta podwykonawców i dla freelancerów (wolnych strzelców). Podwykonawcy pracują zwykle na umowę zlecenie bądź umowę o dzieło, najczęściej zajmują się działalnością usługową np.budowlańcy, dziennikarze, fotograficy, graficy, webmasterzy, programiści i inni informatycy, prawnicy, konsultanci, architekci, tłumacze.
Plusy samozatrudnienia to:
-
Możliwość samodzielnej organizacji pracy, wyboru miejsca i czasu realizowania zleceń.
-
Realizowanie wielu zleceń od różnych zleceniodawców.
-
Oszczędności podatkowe i ZUS, polegające na wrzucaniu w koszty określonych wydatków związanych z pracą, odliczeniu podatku VAT przy zakupach, wybraniu opłacalnej formy opodatkowania.
-
Możliwość podjęcia działalności gospodarczej w krajach UE. Samozatrudnienie umożliwia świadczenie usług nawet w tych krajach, które wprowadziły przejściowe ograniczenia chroniące własny rynek pracy.
-
Satysfakcja z prowadzenia działalności gospodarczej. Własna firma to powód do dumy i świetna motywacja do pracy.
Minusy samozatrudnienia to:
-
Stałe koszty prowadzenia działalności gospodarczej, takie jak składki ZUS, koszty prowadzenia księgowości.
-
Konieczność prowadzenia księgowości. Jest to wymagane przy prowadzeniu działalności gospodarczej .
-
Ryzyko gospodarcze. Pracując na zasadzie samozatrudnienia należy ciągle liczyć się z konkurencją i starać się jak najlepiej poznać oczekiwania klientów. Wymaga to doskonałej orientacji na rynku, świetnej znajomości branży, śledzenia trendów i zachowań klientów.
-
Konieczność ciągłego doszkalania się. Żeby spełnić oczekiwania klientów i nadążyć za zmieniającymi się standardami i sposobami realizacji zleceń.